Menu

استخر ذخیره آب با پوشش ورق ژئوممبران

 

استخر ذخیره آب با پوشش ورق ژئوممبران استخر خاکی معمول ترین نوع استخر ذخیره آب می باشد. از استخر خاکی برای ذخیره حقابه چاه، قنات، چشمه یا رودخانه، ذخیره آب بارندگی و برف در فصول پاییز و زمستان و مصرف آن در فصل آبیاری، ذخیره حقابه برای انجام آبیاری بارانی یا قطره ای و یا دو منظوره (پرورش ماهی و ذخیره آب) استفاده می شود.

هزینه احداث استخر خاکی در هر نقطه از ایران متفاوت است. به طور معمول هزینه خاکبرداری برای هر متر مکعب خاک بین 35۰۰ تا 40۰۰ تومان می شود. این قیمت در نقاط مختلف و فصول مختلف سال متفاوت است. دسترسی بیل مکانیکی به محل، تعداد ماشین آلات آماده به کار در منطقه، فصل بیکاری یا پرکاری و … عواملی هستند که موجب این اختلاف قیمت می شوند.
پوشش و عایق بندی استخرهای خاکی

استخرهای خاکی به خاطر نداشتن پوشش و عایق، قادر به نگهداری تمام آب ذخیره شده نمی باشند و معمولاً بخش قابل توجهی از آب در این استخرها هدر می رود. برای جلوگیری از هدر رفت آب، اجرای پوشش و عایق بندی استخرهای خاکی حتماً لازم است. این استخر ها از جهت احداث به سه نوع نیمه دفنی، دفنی و سطحی تقسیم می شوند که در بین آنها استخر های نیمه دفنی به خاطر کاهش هزینه های خاک برداری و خاکریزی مطلوب ترند.

از گذشته تا امروز از عایق های مختلفی برای جلوگیری از نفوذ آب به زمین و هدر رفت آن استفاده شده است. کاهگل نمودن کف و دیواره استخر، سیمان، ایزوگام، سنگ و سیمان، دوغاب، آجر و روش های مختلف و متنوع دیگر که بسته به شرایط محلی منطقه استخر ذخیره آب و میزان بودجه تعیین شده متفاوت است. اما این پوشش ها هر چند باعث کاهش هدر رفت و نفوذ آب در استخرهای خاکی می شوند، اما همچنان تلفات آب از استخر وجود دارد. همچنین پوشش هایی که عایقبندی بیشتری دارند (بتن یا سنگ و سیمان) هزینه بالایی نیز دارند. این پوشش ها معمولاً هر چند وقت یک بار نیاز به تعمیر و نگهداری دارند و تحت شرایط سخت محیطی دچار آسیب دیدگی می شوند.
پوشش ژئوممبران برای عایق بندی استخرهای خاکی

ژئوممبران یک ماده پلیمری از جنس پلی اتیلن است. به همین دلیل ورق ژئوممبران در مقابل آب نفوذپذیری بسیار کمی دارد (تقریباً نفوذناپذیر) و به عنوان یک پوشش مناسب برای استخرهای ذخیره آب شناخته می شود. قیمت و هزینه اجرا و نصب ورق ژئوممبران در مقایسه با پوشش سنگی، بتنی یا سیمانی، بسیار پایین تر بوده و کمتر از نصف می باشد. ضمن این که ورق ژئوممبران از طول عمر بسیار بالاتری برخوردار است و در مقابل سرما و گرما و نیز تابش نور خورشید مقاوم است.

نصب ورق ژئوممبران نیز بسیار سریعتر است. به طوری که در هر روز می توان تا ۱0۰۰ متر مربع از ورق  ژئوممبران را نصب نمود. همچنین استخر مورد نیاز برای ورق ژئوممبران به هیچ نوع پوشش یا زیرسازی خاصی احتیاج ندارد (به جز جاهایی که امکان پاره شدن ورق وجود دارد یا عمق استخر زیاد است) و تنها خاک نرم غلطک خورده برای استخر ژئوممبران کفایت می کند؛ بنابر این هزینه احداث استخر آب خاکی با پوشش ژئوممبران بسیار به صرفه تر است.

همچنین می توان از پوشش ژئوممبران برای استخرهای سیمانی یا عایق های دیگر استفاده کرد. یعنی اگر شما استخری دارید که پوشش آن سیمان است (یا عایق دیگر) می توان روی آن با استفاده از ورق ژئوممبران نیز یک پوشش عایق اضافه نمود. با این کار شما هم عایقبندی استخر خود را افزایش داده اید، هم دیگر نیازی به تعمیر و نگهداری پوشش استخر و صرف هزینه در آینده نیست.
ویژگی ها و مزایای استخر ژئوممبران نسبت به دیگر انواع استخر

·        کاهش هزینه های اجرای استخر ژئوممبران نسبت به استخرهای سنگ وسیمانی

·        زمان بسیار کمتر ساخت استخر ژئوممبران نسبت به استخرهای بتنی

·        نفوذ ناپذیری بسیار بالای ورق ژئوممبران (تقریباً نفوذ ناپذیر)

·        نچسبیدن خزه و جلبک به کف استخر ژئوممبران

·        مقاومت بالای ورق ژئوممبران در برابر عوامل محیطی (مانند نور آفتاب، یخ زدگی و …) و بیولوژیکی

این مورد را ارزیابی کنید
(148 رای‌ها)

شرکت ارگانو

شرکت ارگانو از سال 1373 در اداره ثبت شرکت های خراسان رضوی به شماره ثبت 8998 به ثبت رسیده است و خط مشی خود را اجرای پروژه های ساختمانی و آب و فاضلاب تعیین نموده و در این راستا به فعالیت ادامه داده و موفق به اجرای پروژه های متعددی در اقصی نقاط کشور شده است. همچنین از سال 1376 گواهینامه صلاحیت پیمانکاری دریافت داشته و اکنون دارای رتبه 3 آب و رتبه 4 ساختمان و ابنیه از معاونت نظارت راهبری ریاست جمهوری می باشد باضافه دارای پروانه اشتغال از مسکن و شهرسازی در زمینه مجری ساختمان و دارای رتبه2 انبوه سازی می باشد و نیز از سال 89 موفق به اخذ گواهینامه ایزو 9001-2008 شده است.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید
Go to top